Petőfi és Kossuth szlovák volt?

  • 2024. szeptember 30.

Állítás:

Kossuth Lajos és Petőfi Sándor szlovák volt, mert szlovák anyanyelvű felmenőkkel rendelkeztek.

Cáfolat:

Ha a nemzeti hovatartozásra úgy tekintünk, amely nem genetikusan, hanem az oktatás és a kultúra csatornáin keresztül öröklődik, és ebből kifolyólag akár választható is, akkor Kossuth és Petőfi magyarsága megkérdőjelezhetetlen.

Bővebben:

Kossuth Lajos apjának szlovák nemzetiségű turóci nemes felmenői voltak, anyja viszont eperjesi német családból származott. Nevelői és tanárai magyarok, vagy magyar érzelműek voltak egész tanulmányai során Eperjestől Sátoraljaújhelyen át Pestig.

Petőfi Sándor szülei is szlovák anyanyelvűek voltak. Apja, Petrovics István az asszimilációt tartotta követendőnek, mert úgy vélte, gyermekei a jövőben csak ily módon tudnak majd boldogulni.

Petrovics, habár elkötelezett volt az asszimiláció mellett, a fiatal Sándor számára mégis inkább a felekezeti hovatartozás mentén választott iskolát. Így lett Petőfi pesti hitoktatója és konfirmálója Ján Kollár, aki a szláv kölcsönösség megfogalmazója volt. Aszódon pedig a szlovák érzelmű Koren István (Štefan Koreň) lett a kedvenc tanára. Selmecbányán a líceumban ugyanakkor már csak magyar diákokkal barátkozott és tagja volt a Nemes Magyar Társaság nevű önképzőkörnek.

Milbacher Róbert szerint Petőfi frusztrált lehetett szlovák származása miatt, és túlkompenzálta ezt a szorongást, mikor 1848 júniusában, a követválasztás előtt nem a szlovák többségű Kiskőröst, hanem a színmagyar Kiskunfélegyházát jelölte meg születési helyének. Sokan ennek ellenére hitelt adnak egyes vádaknak, melyekben pánszlávizmussal és szlovákbarátsággal gyanúsították a költőt. Ebből mindössze annyi volt igaz, hogy bírálta azokat a nemesi javaslatokat, amikben az új népképviseleti választási törvényben korlátozni igyekeztek a nemzetiségek részvételét.

Kossuth viszonya a nemzetiségi kérdéshez közismert. Véleménye szerint az ország minden polgárának hűségesnek kell lennie Magyarországhoz és az egységes nemzethez. Míg Petőfit pánszlávizmussal vádolták, addig Kossuthnak a szlovákság elárulásának vádjával kellett szembenéznie. A szlovák köztudatban a mai napig jóval negatívabb Kossuth megítélése, mint Petőfié. Még saját, Turócban maradt szlovák anyanyelvű rokonai is megvetették. Különösen apai nagybátyjával, Kossuth Györggyel (Juraj Košút) romlott meg a viszonya, akivel személyes konfliktusa politikai színezetet is kapott, amikor az idősebb Kossuthnak át kellett adnia addigi pozícióját liberális ellenfelének. Ekkor kezdte támogatni a szlovák nemzetébresztőket, részben azért, hogy unokaöcccsének kellemetlenséget okozhasson.

A magyar történelemkönyvekben Kossuth származása és a családi viszály nem kap teret. A szlovák tankönyvek viszont arról nem szólnak, hogy Kossuth az emigrációban publikált Dunai államkonföderáció tervében a korábban vallotthoz képest egészen más alapra helyezte volna a magyarság és a nemzetiségek viszonyát. Ebben a lehető legszélesebb nyelvi, kulturális, oktatási jogokat garantálta volna minden népcsoport számára.

A terv azonban – érthető okokból – nem volt népszerű se Magyarországon, se a nemzetiségek körében, ahol tovább élt a „türelmetlen Kossuth” emlékezete.

Az eredeti cikket átdolgozta: Szász Péter, történelemtanár.

Forrás:

Kacsinecz Krisztián: Kossuth és Petőfi szlovák volt?


Közös múlt: ismeretekkel a történelmi tévhitek eloszlatásáért – szlovák és magyar történelemtanárok munkájának támogatása nyomtatott és online kiadványokkal, szakmai konferenciával. A Történelemtanárok Egylete és a Denník N hírportál magyar nyelvű lapja, a Napunk projektje.

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő információk és állítások a szerző(k) álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy a Tempus Közalapítvány hivatalos véleményét. Sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem vonható felelősségre miattuk.